Recepty na přírodní repelenty
Druhý díl letního seriálu o repelentech. Jak se zbavit otravných komárů a snížit riziko, že chytnete v lese klíště? Máme pro vás recepty z aromaterapeutické praxe...
Autorka textu: Kateřina Polívková
Repelent jemnější vhodný pro děti do 5 let podle Ludmily Kotalíkové, Aromadoteky.
- 30ml nosiče alkohol 70% nebo rostlinný olej
- 6 kapek éo levandule
- 3 kapky éo tea tree
- 2 kapky vanilka absolue nebo vanilka CO2
Hřebíčkový nekonečný repelent podle Aničky Krutové, Aromaterapie Brno
- Pytlík hřebíčku běžně prodávaného
- 200 ml pálenky (min. 37.5%)
- Lahvička s rozprašovačem
Koření nasypejte do lahvičky, zalijte alkoholem. Pořádně protřepejte a nechte na sluníčku luhovat. Přibližně po třech týdnech můžete začít používat. Repelent získá postupně tmavě hnědou barvu. Až se množství alkoholu zmenší, přidejte zase nový, takto můžete přípravek stále obnovovat. K hotovému repelentu můžete případně přidat 10 kapek éterického oleje z hřebíčku nebo levandule (vhodnější pro děti).
Repelent stříkejte pouze na oblečení – hlavně na boty, ponožky a kalhoty od kolen dolů. Roztok barví, takže si raději neberte bílé oblečení. Dětem rozhodně nešplíchejte na holou kůži! Na sobě můžete experiment provést, ale výlet do lesa je stejně bezpečnější v dlouhých kalhotách.
Psům můžete pošplíchat oblast kolem kohoutku, pokud vůni snesou. Na kočky nepoužívejte! Ěterický olej z hřebíčku je pro ně toxický! Přes zimu skladujte v ledničce.
Olejový repelent s nimbou podle Kateřiny Polívkové, Dobré vůně
Kromě všech výše jmenovaných éterických olejů je jeden silně repelentní mistr i mezi rostlinnými oleji, lisuje se ze semen nimby a je známý jako nimbový nebo neemový olej. Má výraznou vůni, na kterou je třeba si zvyknout, ale naředěný a zkombinovaný s éterickými oleji je dobře použitelný. Tento jedinečný rostlinný olej pochází z Indie, kde se využívá v ajurvédě, například působí proti lupům nebo plísním a je považovaný za přírodní pesticid. Také zklidňuje pokožku při svědících štípancích.
Jen upozorňuji, je to olejový produkt, takže mastí. Také je dobré vyzkoušet citlivost, na lemongrass může hodně citlivá pokožka reagovat. Olej je určen pro přímou aplikaci na kůži (kotníky, kolena, zápěstí, zezadu na krk).
Psům jsem potírala trochu obojek zevnitř a packy, případně jemně břicho. Natírejte před startem na cestu a pokud se budete toulat dlouho, doporučuju každé 2 hodiny nátěr obnovit.
- 20ml jobového oleje
- 10ml nimbového olej
- 8 kapek éo lemongrass
- 5 kapek éo máta peprná
- 5 kapek éo levandule
- 5 kapek éo geránium
Před každým použitím dobře protřepat! Skladovat pokud možno ve stabilní teplotě a ne na světle.
Repelentní směs do difuzéru pro dospělé
- 5 kapky éo lemongrass
- 3 kapky éo eukalyptus globulus
- 2 kapky éo kajeput
- 2 kapky éo bazalky sladké
Nakonec ještě 3 tipy do prostoru
- Rozkrojte citron a do dužniny zapíchejte hřebíčky, nechte položený na talířku na stole nebo v okně.
- Do okna zavěste několik tenkých pruhů látky (nebo látkovou stuhu), na které průběžně stříkejte repelent ve spreji nebo nakapejte éterický olej citronela.
- Nasbírejte malé svazky aromatických bylin s repelentními účinky jako je levandule, pelyněk černobýl, vratič, rozmarýn, máta, tymián atd., a vytvořte z nich závěs do okna, rostliny občas trochu pomačkejte, aby více voněly.
Zdroje:
- Noe Marie: Aromaterapie do kapsy
- Staňková-Kröhnová Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky 2
- https://aromaterapiebrno.com/clanek/repelent-proti-klistatum/
- https://www.aroma-explorer.sk/prirodny-repelent-proti-kliestom-s-esencialnymi-olejmi
- https://www.aromadoteky.cz/recept-na-repelent-z-eo/
- https://www.ekokoza.cz/domaci-prirodni-repelenty-a-triky-proti-hmyzu-p220/