Recepty na dětské repelenty
Máme pro vás tipy na přírodní odpuzovače hmyzu pro děti do 5 let! Pro malé děti totiž nejsou zpravidla dospělácké repelenty vůbec vhodné. Víte, že na dítě do 1 roku ideálně vůbec nepatří éterické oleje? Co ale dělat, když jedete na dovolenou nebo jdete se staršími dětmi do přírody?
Autorka textu: Kateřina Polívková
Pokud cokoli z přírodních produktů sami doma vyrábíte, je jejich bezpečné použití tím úplně nejdůležitějším hlediskem. Nikdy si tedy nezapomeňte zjistit správné dávkování, ředění, kontraindikace atd. Pokud výrobek hodláte aplikovat přímo na pokožku, vždy otestujte citlivost na malé ploše kůže, nejčastěji se doporučuje vnitřní strana paže. Pokud se vyskytne výrazná reakce, raději složení upravte nebo
zkuste jiný recept.
Dlouhé kalhoty a moskitiéra
Nejlepší je děti co nejvíce ochránit mechanicky, tedy nějakou textilní bariérou. Na textil (oblečení nebo ochranu kočárku či postýlky) aplikujte vhodný repelent rozprašovačem (na vodní nebo alkoholové bázi). Pokud ležíte na dece, nastříkejte repelent i na její okraje. Přímo na pokožku
volte výhradně hydrolát, případně jemný správně ředěný olejový repelent. Dobrou, i když možná trochu úsměvnou repelentní pomůckou, může být široká izolepa, kterou omotáte kolem kotníků, samozřejmě tou lepivou stranou ven, aby posloužila jako past na hmyz lezoucí od země
směrem nahoru.
Hydroláty - jemná ochrana či základ repelentu
V receptech amerických aromaterapeutů jsem často narazila na hydrolát (i éterický olej) ze šanty kočičí, lat. Nepeta cataria, který má mít významný repelentní účinek. U nás ho zatím v nabídce prodejců nenajdeme. Stránka Aromaweb.com doporučuje pro děti jako repelentní sprej do prostoru čistý neroli hydrolát. V receptuře oblíbené americké školy Aromahead je zkombinován hydrolát z máty, a právě výše
zmíněné šanty kočičí. My máme oblíbený hydrolát z levandule, geránia (však se mu také říká repelentní muškát) nebo z růže. Nicméně je důležité upozornit, že hydroláty jsou opravdu jemnou formou, takže dokonalý účinek ochrany se od nich očekávat nedá.
Repelenty z olejových a octových macerátů
Nemám to sice ověřeno v praxi, ale zkusila bych ze šanty vyrobit olejový, alkoholový či octový macerát a použít jako základ repelentu. Podobně můžete použít i vlaštovičník nebo vratič. Poslední výzkumy ukazují, že výborně funguje i vanilka. Vyrobte si macerát právě z tohoto krásně voňavého koření a použijte do repelentu. Pro silnější působení přidejte i aroma extrakt v podobě CO2, který je u nás dostupný. Dnes už seženete dokonce i úžasný vanilkový hydrolát.
Olejovým repelentům vládne nimba
Asi nejznámějším silným repelentem ze světa rostlinných olejů je opravdu výrazný nimbový olej, někdy nabízený pod názvem neem. Lisuje se ze semen indického stromu Zederach indický, lat. Melia Azadirachta, a oplývá opravdu silným aromatem a hustou konzistencí. K použití na
dětskou pokožku je rozhodně potřeba ho ředit, zkuste poměr 10 až 20% nimbového v základním oleji (jojobovém, mandlovém nebo kokosovém), ale vždy před aplikací otestujte snášenlivost.
V přírodním repelentech na trhu jsem objevila také olej ze semen amazonského stromu Carapa guaianensis, známý jako andirobový olej. Tento olej je známým repelentní prostředkem místních obyvatel, obzvláště oblíbený je k ochraně dřevěného nábytku před škůdci. Nimbový i andirobový olej můžete použít jako přírodní ochranu proti vším. Ale ulevují i při bolesti kloubů, zlepšují stav pokožky (poškozené nebo s akné) a lokálně zklidňují místa se svědivými štípanci.
Bezpečné éterické oleje v bezpečném ředění
Pro děti do 5 let platí základní doporučená koncentrace: na 30ml základu 6 až 9 kapek éterických olejů. Dle věku. Ideální je v prvním roce sáhnout jen po hydrolátu. Pokud komáři hodně otravují, použít 6 kapek do 30 ml alkoholu a nastříkat například na celtu stanu. Pětiletému mohu do spreje dát kapek devět. Vždy je lepší vytvořit směs éterických olejů, než použít jen jednotlivý. Pokud budete ředit éterické oleje ve vodě nebo hydrolátu, před použitím lahvičku vždy velmi dobře protřepejte a připravujte si pro každý výlet novou dávku směsi. Produkty na vodní bázi bez konzervantu nikdy neskladujeme, ale spotřebujeme do 12 hodin. Voda se používá převařená, ale vychladlá.
Kvalitní švýcarská aroma značka Farfalla uvádí ve složení svého dětského repelentu éterické oleje lemongrass, levandule a růžové geránium.
Mária Piknová na své stránce Aroma Explorer doporučuje pro děti kombinaci levandule, máty kadeřavé a eukalyptu citriodora (platí pro děti od dvou let). Voňavou recepturu využitelnou i pro děti jsem našla na webu Aromahead, obsahuje účinný éo pačuli. Jako základ je použitý hydrolát z kadidla, k tomu směs éo pačuli, jalovec a lemograss, k tomu aloe vera gel (čajová lžička na 60ml základu) a pro kvalitní rozředění ingrediencí Solubol, což je disperzant sloužící k rozpuštění éo ve vodní složce. A na závěr ještě mistrovský recept na repelent proti klíšťatům podle Roberta Tisseranda, není přímo pro děti, ale dal by se klidně použít. Ochrannou směs vytvořil z 2 dílů geránia nebo palmarosy, 2 dílů amyrisu nebo virginského jalovce a 1 dílu vetiveru nebo u nás nedostupného éo Alaskan Cypress (Nootka tree, lat. Chamaecyparis Nootkatensis).
Které éterické oleje na děti rozhodně nepatří?
Pro děti do 2 let nepoužívat: hřebíček, lavandin, lemongrass, máta (všechny druhy),
rozmarýn.
Pro děti do 5 let nepoužívat: šalvěj lékařská.
Pro děti do 10 let nepoužívat na pokožku v oblasti krku a obličeje: eukalyptus (všechny
druhy), kajeput, niaouli, ravintsara, rozmarýn.
Zaujal vás tento článek? Pak se můžete mrknout na předchozí díly tohoto repelentního seriálu:
Zdroje:
https://www.aroma-explorer.sk/prirodny-repelent-proti-kliestom-s-esencialnymi-olejmi/
https://www.aromaweb.com/recipes/childrens-calming-aromatherapy-spray.php
https://www.aromahead.com/blog/3-natural-bug-repellent-recipes-for-different-skin-needs
https://www.aromahead.com/blog/make-natural-bug-repellent-get-summer-bite-free
https://tisserandinstitute.org/tick-talk-2/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/2721-olej-z-
vlastovicniku-proti-klistatum/
https://www.aromakh.cz/vratic-obecny-kopretina-v-barvach-podzimu